Jednym z naszych najważniejszych narządów jest wzrok, dzięki któremu jesteśmy w stanie w największym stopniu poznawać otaczający nas świat. Zbliżające się wakacje to doskonały moment, by po miesiącach pandemicznych ograniczeń udać się na zasłużony urlop i zadbać o psychiczny i fizyczny wypoczynek. To również doskonały czas, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i wzrok, który po wielu miesiącach pracy czy nauki przed ekranem komputera, szczególnie zasługuje na urlop.
Jednak lato nie jest ulubioną porą roku dla naszych oczu, szczególnie w trakcie wakacyjnych wyjazdów: ostre słońce, wiatr oraz piasek mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnych dla oka dolegliwości-zaczerwienienie, uczucie suchości i pieczenia to tylko niektóre z objawów, które możemy odczuwać w trakcie wakacji.
Promienie UV- docierając do oka, mogą naruszyć jego delikatną strukturę. Nie ważne, czy jest to pięciominutowy spacer, czy długie opalanie się na plaży, promieniowanie tak samo niszczy oczy przy długiej jak i krótkiej ekspozycji na promienie UV- wywołują uszkodzenia rogówki, jaskrę, a także uszkodzenia plamki żółtej. Podczas słonecznych dni konieczne jest zatem zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, które ochronią oczy przed docieraniem szkodliwych promieni. Powinniśmy unikać tych z targu, jeśli nie chcemy narazić wzroku na poważniejsze dolegliwości. Jeśli słońce jest naprawdę silne, warto założyć dodatkowo nakrycie głowy, które utrudni promieniom dotarcie do naszych oczu.
Wysoka temperatura oraz suche powietrze pozbawiają oko naturalnego nawilżenia. W efekcie gałka oczna jest niedostatecznie pokryta filmem łzowym, co skutkuje pieczeniem, uczuciem suchości i piasku pod powiekami, a często również zaczerwienieniem. Na wakacyjne wyjazdy warto zabrać ze sobą krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy, które przywrócą oczom odpowiednie nawilżenie.
Innym nieprzyjaznym dla oczu czynnikiem, towarzyszącym nam w trakcie urlopu, jest woda. Bez względu na to czy pływamy w morzu, jeziorze czy basenie, woda może podrażnić oko. Zarówno słona morska woda, jak i bakterie znajdujące się w jeziorze lub chlor w wodzie z basenu, mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie oczu. Skutkiem takich kąpieli może być nawet zapalenie spojówek.
Nie zapominajmy o tym, aby w letnich miesiącach dbać o wzrok i nie narażać go na długotrwałe działanie szkodliwych czynników. Jadąc na wakacje, poza dobrym humorem i niezbędnym bagażem zabierzmy również środki niezbędne do ochrony oczu przed szkodliwymi czynnikami.
Życzę wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom SP nr 8 udanych wakacji!!!
Ania Chudzińska
tyflopedagog