Tyflopedagog - kto to jest?
– osoba z taką specjalizacją zajmuje się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących - dorosłych i dzieci – tych, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia lub bardzo wczesnego dzieciństwa. To pedagog osób, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo (lub też gwałtownie np. w wyniku urazów czy przebytych chorób) lub zanikają całkowicie.”
Tyflopedagogika nie jest dziedziną medyczną, a działem pedagogiki specjalnej, który zajmuje się wychowaniem, edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i słabowidzących w placówkach oświatowych (w tym integracyjnych) oraz poradniach specjalistycznych. Najważniejszą zasadą jest, by rehabilitacja oczu odbywała się pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty, bądź optometrysty, czy ortoptysty. Głównym celem tych skondensowanych działań jest pomoc dziecku w radzeniu sobie w różnych życiowych sytuacjach, które napotyka każdego dnia.
Proces rehabilitacji wzroku obejmuje m.in.:
- stymulowanie widzenia,
- pobudzanie/zachęcanie do patrzenia,
- rozwijanie u dziecka podstawowych sprawności wzrokowych związanych z kontrolowaniem ruchów gałek ocznych,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-słuchowej,
- usprawnianie pamięci wzrokowej.
W ramach wzrokowej rehabilitacji wskazane jest także osiąganie wyższych sprawności wzrokowych, m.in. dobieranie obiektów i obrazków wg określonych cech, identyfikowanie obiektów na obrazkach, odnajdywanie szczegółów na obrazkach prostych i złożonych a także zmiana i dostosowanie otoczenia dziecka do jego indywidualnych możliwości i potrzeb.
W naszej szkole specjalistą od tyflopedagogiki jest
mgr Anna Chudzińska