Zdalne nauczanie jest trudnym czasem dla naszych uczniów jak i dla rodziców. Nie wiemy jak długo potrwa jeszcze ten trudny dla nas czas. Mimo wszystko ważne jest zadbanie o to, żeby dzieci zaczęły odpowiednio wcześnie wykonywać ćwiczenia oczu.
Ćwiczenia oczu:
- są bezpieczne dla dzieci
- są łatwe i można je wykonać w krótkim czasie
- mogą pomóc skorygować słabe widzenie
- są dobre dla dzieci w każdym wieku
Regularne ćwiczenia oczu nie tylko pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu, ale także poprawić ostrość i koncentrację. Przedstawiam kilka z nich:
Ćwiczenie nr 1.ZEGAR
A)Powiedz dziecku, aby wyobraziło sobie duży zegar. Poproś je, aby spojrzało na miejsce, w którym znajdowałby się środek zegara, a następnie wyobraziło sobie jakąś liczbę i spojrzało w miejsce, w którym znajdowałaby się ona na zegarze. To ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 10 razy dziennie.
B)Niech dziecko przewraca oczami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przez kilka sekund. Następnie niech to zrobi w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To ćwiczenie należy powtórzyć cztery do pięciu razy.
Ćwiczenie nr 2. PIŁKA
A)Poproś dziecko, aby rzuciło piłkę prawą ręką i złapało ją lewą. Powinno obserwować ruch piłki, gdy rzuca ją i mrugać za każdym razem, gdy łapie piłkę jedną ręką.
B)Zawiesić piłkę na sznurku tak, aby była ona na równi z nosem dziecka. Porusz piłkę i poproś dziecko, aby uważnie ją obserwowało. Powinno śledzić ruchy piłki tylko oczami.
Ćwiczenie nr 3.MRUGANIE
Poproś swoje dziecko, aby szybko mrugało od 20 do 30 razy. Następnie powinno zamknąć oczy na jakiś czas, aby odpocząć. Należy to robić dwa razy dziennie.
Ćwiczenie nr 4. SŁOŃCE
Zabierz swoje dziecko na zewnątrz, gdy świeci słońce i powiedz mu, żeby zamknęło oczy. Pozwól, aby słońce świeciło na zamknięte powieki twojego dziecka. Poinstruuj je, aby głęboko oddychało. Wykonuj to ćwiczenie codziennie przez kilka minut, jeśli aura nam sprzyja.
Ćwiczenie nr 5.OŁÓWEK
Niech dziecko wyciągnie przed siebie wyprostowaną rękę i trzyma w niej ołówek. Powiedz mu, żeby się na nim skupiło. Pozwól dziecku powoli przyłożyć ołówek bliżej nosa. Spraw, by przesunęło ołówek dalej od oczu, aż nie będzie mogło dłużej utrzymać ostrości. To ćwiczenie można powtórzyć około 9 do 10 razy dziennie.
Ćwiczenie nr 6.LITERY/KSZTAŁTY
Niech twoje dziecko narysuje literę, liczbę lub kształt na ścianie, używając tylko oczu.
Zdrowe nawyki dla oczu
1. Mrugaj oczami. Niemruganie może powodować wysuszenie oczu.
2. Unikaj czytania książek z telefonu komórkowego lub laptopa podczas podróży.
3. Nie siedź późno w nocy, ponieważ wysiłek związany z patrzeniem na przedmioty w ciemności jest szkodliwy dla oczu.
4. Nie czytaj przy bardzo jasnym lub słabym świetle. Czytaj tylko wtedy, gdy oświetlenie jest odpowiednie.
5.Unikaj zbyt długiego patrzenia na ekrany urządzeń, takich jak telewizor, laptop, tablet, komputer i telefon komórkowy.
Pozdrawiam serdecznie
Ania Chudzińska
Tyflopedagog